Sohbet odası nedir? Kullanım amaçları nelerdir.

admin     02-06-19     Sohbet Yazıları     Sohbet odası nedir? Kullanım amaçları nelerdir.     471 Defa Okundu

Sohbet odası, amacı sohbet etmek olan iki ya da ikiden fazla kişinin kadılım sağladığı online alanlardır. Bir sohbet genel temalı olsa da belirli temalarla da sohbetler yapabilirsiniz.
Bu araçla, birkaç kullanıcının birbiriyle konuşması ve gerçek zamanlı olarak fikir alışverişinde bulunması mümkündür. Web sohbetleri (tarayıcıdan erişilebilen) önceki konuşma günlüklerine erişemiyor olsa da, sohbet odalarına erişmek için uygulamalar kullanıyorsanız bunlara erişilebilir (bunlara istemci denir).
Her sohbetin kendine özgü kuralları vardır ve bu iletişim kanalları diğer kullanıcılar tarafından veya otomatik mekanizmalar tarafından yönetilebilir (botlar denir). Çoğu durumda, yalnızca sohbet kanalında genel olarak konuşmak değil, aynı zamanda o kanalın belirli bir kullanıcısıyla (“özel sohbet“) özel olarak sohbet etmek de mümkündür. Bu konuşma biçiminde, içerik artık ılımlı değildir ve reddedilebilir.

Sohbet Ederken Neler  Yanlış Gidebilir?

1) Sohbet hizmetleri, kullanıcıların odaya erişimini sağlamak mümkün olmadığından, gençler için uygun olmayabilir. Konuşma odaları, doğası gereği, bazıları zararlı olabilecek çok çeşitli kullanıcıları bir araya getiren bir yer olarak bilinmektedir.

2)Bu servisler, çeşitli kullanıcılar arasında iletişimi teşvik ettiği için, siber zorbalık, kötü amaçlı yazılım teslimi, sahtekarlık ve kimlik avı girişimleri gibi diğer risk olaylarıyla da ilişkilendirilir.
Bir sohbet odası kullanırken riskten korunmayı önlemek için birkaç strateji vardır:

3)Bir konuşma sırasında keşfedilen temalara dikkat edin. Bu kanallarda ele alınan konular, söz konusu kullanıcılar hakkında çok fazla şey ortaya çıkarabilir.

4)Ele aldığınız konular veya etkileşimde olduğunuz kullanıcı ile kendinizi rahat hissetmiyorsanız, kullanıcıyı engelleyin. Özel bilgileri asla yabancılara ifşa etmeyin.

5)Bu kanallardan yeni tanıştığınız toplantı kullanıcılarını kabul etmeyin. Bu servislerin kullanımı, bir miktar isimsiz kalmayı kolaylaştırır. Bu bakımdan, herhangi bir kullanıcı sahte bir profil kullanabilir, böylece sizinle kimin konuştuğundan emin olamazsınız. Bu anlamda, bu sistemle henüz tanıştığınız kullanıcılarla tanışmayı kabul etmeyin.

6)Dosyaları açmayın veya yabancıların gönderdiği web sayfalarına erişmeyin. Birisi size sohbet odasında şüphelendiği bir dosya veya bağlantı gönderirse, kullanıcıya dosyayı sorun ve yanıtın anlamlı olup olmadığını görün. Kullanıcının kötü amaçlı yazılımdan etkilenmiş olabileceğinin farkında olun.

7)Telefonunuzun yabancılarla iletişim kurmasından kaçının. Ne de olsa, bu sizinle doğrudan temas biçimini temsil ediyor, bu nedenle bu bilgiyi adresinize veya diğer kişisel verilerinize hitap edecek şekilde özen göstermelisiniz.

8)Konuşma oturumlarını kaydedin. Çünkü sohbet odaları aleyhinizde pek çok delilin kullanılabileceği yerlerden biri olarak karşınıza çıkabilir. İlerde başınızın belaya girmemesi için bu güvenlik önlemini almanız büyük fayda sağlayacaktır.

9)Kişisel bilgileri ifşa etmeyen bir kullanıcı adı tercih edin.

10)Profil veri alanlarını boş bırakın. Sohbet kanallarında kişisel bilgilerinizi detaylı bir biçimde doldurmanız ilerde size istemediğiniz kişilerin ulaşmasına ya da bu kişilerin sizi rahatsız etmesine neden olabilmektedir.

Etiketler

Sende Paylaş  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?Takip Et

Hemen haberdar ol!

sohbet
sponsor bağlantılar:      sohbet odaları     sohbet odaları|sohbet odaları|

© Copyright 2019 - Tüm hakları saklıdır.