Sohbet Sitelerinin Önlenemeyen Yükselişi – Facebook Bitiyor

admin     23-05-19     Sosyal Medya     Sohbet Sitelerinin Önlenemeyen Yükselişi – Facebook Bitiyor     461 Defa Okundu


2018’de patlak veren Facebook bilgi hırsızlığı sonucu Facebook milyarlarca dolar zarar etmiş ve itibar kaybetmişti. Kullanıcılarının özel bilgileri şirketlere ve siyasi otoritelere satan Facebook bu politikasının cezasını fazlasıyla ödedi. Tüm dünyada başlayan “Facebook’u sil” kampanyası ile Facebook 1 milyarı geçkin üye kaybetti ve o günden beri Facebook gözden düştü gibi görünüyor. Facebook’un yerine Instagram gibi daha elit bir platfom tercih edilmeye başlandı ancak yaşanan bu skandaldan sonra sosyal ağların çöküşü iyice hızlandı ve günümüz dünyasında insanların yarıya yakın bir kısmı sosyal ağlardan uzak duruyor. Facebook gibi sitelerdeki güvensiz kişi profilleri bir yana kişilerin maillerinin, telefon numaralarının, şifrelerinin ve kimlik bilgilerinin saklanıp şirketlere satılması başlı başına sosyal medya denen öğenin bir sorunu olarak karışımıza çıkıyor.

Sosyal Ağlar ve Sohbet Siteleri Karşı Karşıya

Sosyal ağların son derece çekinmeden sızdırdığı bilgilerin kişilerin en değerli bilgileri olduğunu düşününce insanların Facebook vb platformlardan kopmaya başlayıp Tinder gibi tek gecelik aşk yaşama şansı veren sitelere yönelmesi çok da ilginç değil. Sohbet siteleri işte tam da bu yüzden artık yükselişe geçmiş durumda çünkü artık insanlar “profil doldurmak(!)” istemiyor, ilişki yaşamak istiyorlar. Sosyal medya sitesi Facebook kullanıcılarna arkadaşlar arasında chat yapmaktan başka bir görev malesef üstlenmiyor gibi görünüyor. İşin içine bilgi hızlığı gibi istenmeyen yüz kızartıcı şeyler de girince neden Facebook gibi bir sosyal ağ sitesinde insanlar vakit geçirsin ki, öyle değil mi? Sohbet sitelerinin sunduğu gizlilik ve güvenlik politikalı gereği ve site yönetim şekli gereği hiçbir şekilde insanlar profil resmi vb bilgileri paylaşmak zorunda değil. Sohbet odaları ilginizi çekiyorsa hemen bir sohbet sitesinde hızlı bir sohbet odası seçersiniz ve sohbete katılırsınız. Bilgi çalınması yok, profil yok, resim yok ve tam güvenli. Bunları düşününce sosyal ağların ne kadar gereksiz olduğu ve evrimin sohbet sitesi yönüne kaydığı açıkça ortada değil mi?

Facebook bitiyor mu?Sohbet Sitelerinin Önlenemeyen Yükselişi

Sohbet sitelerinde yer alan hali hazırda tanışma ortamı ve profillerin gizlenmesi özelliği sayesinde dileyen dilediği kişi olmakta özgür. Hiçkimse hiçkimseye bilgi vermek zorunda olmuyor ve profil doldurmak zorunda olmuyor. Başka birinin resmini veya hoşunuza giden bir profili taklit ettiniz diye kimse sizi Facebook’taki gibi banlamıyor veya ceza koymuyor. Bilgi sızdıran sitelerin kullanıcılarının bir ünlünün fotoğrafını bile kullanmasına müsade etmemesi sizce de tuhaf değil mi? İnsanlar bu soruları kendilerine içten içe soruyorlar ve aldıkları karar “en iyisi Facebook’u kapatayım, arktık sosyal medyada yokum.” şeklinde oluyor. Sosyal medyada harcanan zamanı, profil bilgilerinin çalınmasını, bilgilerinizin Mark Zuckerberg’in sahibi olduğu Facebook şirketi tarafından size hiçbir ücret ödemeden ve habersizce kullanılmasını düşündüğünüzde, sizce de sosyal medyanın çöküşü başlamadı mı? “Facebook’u sil” kampanyası işte tam da bu duygu ve düşünceler temelinde başlayan bir kampanya ve dünya genelinde milyarlarca cevap buldu.

Etiketler

Sende Paylaş  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?Takip Et

Hemen haberdar ol!

sohbet
sponsor bağlantılar:      sohbet odaları     sohbet odaları|sohbet odaları|

© Copyright 2019 - Tüm hakları saklıdır.